Účinné látky

 

Potočnica lekárska, vňať – Nasturtium officinale L., herba

Izotiokyanáty z kapustovitej zeleniny, ako je vňať, sa ukázali ako sľubné látky proti rakovine v ľudskej bunkovej kultúre, zvieracích modeloch a v epidemiologických štúdiách.

Niekoľko epidemiologických štúdií preukázalo inverzný vzťah medzi príjmom stravy izotiokyanátov a rizikom rakoviny, najmä pľúc, hrubého čreva a prsníka.

 

Ďatelina lúčna, kvet – Clover, Trifolium pretense L., flos

Ďatelina je významná krmovina a medonosná rastlina. Je to však aj liečivá rastlina. Zbierajú sa kvetné hlávky, ktoré treba opatrne sušiť, aby nezhnedli. Droga obsahuje triesloviny, glukozid trifoliín, izotrifoliín, flavonoidy, organické kyseliny, farbivá a fenolické látky. V listoch sú aj početné aminokyseliny, napríklad asparagín. Droga sa užíva pri hnačkách a bronchitídach. Obsahuje aj fytoestrogény (izoflavóny genisteín a dadzeín) a tokoferol (vitamín E). Tieto látky majú významný protirakovinový účinok, zvlášť je droga vhodná pre liečbu rakoviny prostaty u mužov.

 

Benedikt lekársky, vňať – Cnicus benedictus L., herba

V prvej veľkej knihe o bylinách – Záhrada zdravia – sa dočítame: “…majster Galienus (Galenos z Pergamu) v kapitole o rastline Cardus benedictus píše, že povaha tejto rastliny upchaté orgány otvára, preniká nimi a urýchľuje vylúčenie moču…”.

 

Lopúch väčší, koreň – Arctium lappa L., radix

Napomáha látkovú premenu. Osoží aj pri poruchách trávenia a cukrovke. Prostriedok na čistenie krvi.

 

Rebarbora dlanitá, koreň – Rheum palmatum L., radix

Vedci z Sheffield Hallam University a škótského inštitútu poľnohospodárskych plodin objavili, že v rebarbora obsahuje protirakovinové látky, takzvané polyfenoly. Tieto látky majú antioxidačné vlastnosti, u ktorých bolo preukázané, že zabraňujú rastu rakovinových buniek.

 

Extrakt zeleného čaju (Camelia sinensis)

Zelený čaj môže poskytnúť určitú ochranu proti rakovine pľúc, myslia si experti, ktorí skúmali túto chorobu na lekárskej univerzite na Tchaj-wane. Výsledky ich štúdie priniesli ďalší dôkaz, že pitie tohto nápoja má protirakovinové účinky, píše spravodajský server BBC.

Zelený čaj sa pripravuje zo sušených listov ázijskej rastliny čajovník čínsky (Camellia sinensis) a jeho pitie je rozšírené v Ázii.

Na tomto kontinente je aj podiel mnohých druhov rakoviny oveľa nižší ako v iných častiach sveta, čo viedlo odborníkov k tomu, aby tieto dve veci dávali do súvislosti. Bujnenie rakovinových buniek môžu zastaviť polyfenoly obsiahnuté v zelenom čaji. štúdia ukázala, že u tých, ktorí nepili zelený čaj, bolo päťkrát väčšie riziko rakoviny pľúc ako u tých, ktorí pili aspoň jednu šálku denne. Medzi fajčiarov u tých, ktorí nepili zelený čas vôbec, bolo riziko ochorenia dvanásťkrát väčšia ako u tých, ktorí pili aspoň jednu šálku denne.

 

šťava ovocia Noni (Morinda Citrofolia)

Táto rastlina bežne nazývaná “indická moruša”, prezrádza jeho pôvod – India.

V Indii rastie NONI už po tisíce rokov. Domorodci nazývajú NONI “boží plod” – kto sa ním živí, dožije sa sto rokov!

NONI je krovinatá rastlina, ktorá rastie v tropických pralesoch. Miestni šamani ju považujú za svätú. Západní vedci ju objavili len v posledných rokoch. Šťava tohoto plodu predčí svojim obsahom vitamínov, minerálov a stopových prvkov všetky doposiaľ známe rastliny. Obzvlášť vďaka obsahu enzýmov je plod NONI považovaný medzi západnými vedcami za “zázrak”. NONI obsahuje 800krát viac enzýmov než ananás.

V rokoch 1992-1995 boli na každoročnom kongrese Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny (American Association for Cancer Research) prezentovane zprávy na téma pozitívneho vplyvu NONI na pacientov s nádorovým ochorením. V jednej z nich (rok 1993) vedci z japonského Inštitútu lekárskych vied a univerzity v Tokiu popisujú pôsobenie damnacanthalu. Podľa ich tvrdenia táto zložka NONI so zložitým názvom pôsobí na niektoré prekancerogenne bunky (bunky, ktoré sa začínajú meniť v rakovinové). Damnacanthal podporuje spomalenie procesu ich delenia, a vďaka tomu majú tieto bunky schopnost vrátiť sa k svojim normálnym funkciám.

 

Riasa so stielkou – Laminaria

Pochádza z Atlantického oceánu. Vysoký obsah jódu bol dokázaný v už 18. storočí.

 

štiav lúčny, vňať – Rumex acetosa L., herba

Obsahuje kyselinu šťaveľovú, šťavelan (vďaka týmto látkam chutí kysle), antrachinonové deriváty, organické kyseliny, vitamín C, oxalát draselný, flavonové glykosidy, minerálne látky a iné.

 

Púpava lekárska, koreň – Taraxacum officinale Weber in Wiggers, radix

Koreň púpavy obsahuje horčinu laktupikrín (seskviterpénový laktón, gvajanolid), taraxacerín a taraxacín, pentacyklické metylované triterpény taraxerol a taraxasterol. Okrem toho sa tu vyskytujú sacharidy (fruktózan inulín – až 25%), organické kyseliny, aminokyseliny, steroly sitosterol a stigmasterol, triesloviny, inozit, kaučuk, silice, minerálne látky (predovšetkým meď) a ďalšie. V mliečnej šťave sa nachádza cerylalkohol, laktucerol, kaučuk.

V Japonsku je patentovaný sušený výťažok z koreňa ako protinádorový prostriedok a v Číne používajú výťažok na liečenie rakoviny prsníkov.