Výživové poradenstvo

Diétna liečba rakovinového ochorenia

Nádorové ochorenia sú často sprevádzané aj poruchami príjmu jedla (cachexia), ktorá sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, napr.: nechuťou do jedla, úbytok hmotnosti, svalová slabosť, chradnutie.

Príčiny poruchy príjmu jedla

Príčiny cachexie, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy, je možné hľadať v základných ochoreniach, pretože nádorové bunky produkujú tzv. faktory anorexie (napr. citokíny). Rastúci nádor môže tlačiť ostatné orgány, nervové bunky, čo môže spôsobiť bolesti. Vedomie o nádorovom ochorení často spôsobí depresie a zlú náladu.

Cachexia môže byť dôsledkom aj liečby: môže dôjsť k poškodeniu sliznice (v horšom prípade vredy na sliznici), zápalu jazyka, nevoľnosti, zvracaniu, hnačke, nechuti do jedla, zmení sa chuťový cit a môže sa vyskytnúť problém s prehĺtaním. Zvyčajne sa zhoršuje účinnosť trávenia a vstrebávania.

Úloha bielkovinovo bohatej diéty

Najdôležitejším cieľom diéty je dosiahnuť dobrý výživový stav. Toto vieme zabezpečiť potravou bohatou na bielkoviny! Ak nejete veľa bielkovín, tak začne búrať vlastné bielkoviny, ale nie bielkoviny nádoru, ale bielkoviny nachádzajúce sa v svaloch a krvi.

V dôsledku toho zoslabne obranyschopnosť (imunitný systém), zníži sa množstvo krvných bielkovín, zhorší sa trávenie (nedostatok bielkovinových enzýmov), využitie živín, vyskytne sa strata sily, silné chradnutie a strata na hmotnosti. Toto všetko Vám bráni, aby ste dobre znášali vyťaženie v dôsledku liečby

Môže sa stať, že v prípade zlej funkcii obličiek bude bielkovinová strava škodlivá (kreatinín je vyšší o 135 mikromol/l, resp. sa v moči nachádza bielkovina). V prípade možnosti výskytu pečeňovej kómy je potrebné znížiť príjem bielkovín, namiesto mäsa konzumovať mlieko, mliečne výrobky a zeleninu.

Sacharidy

Látky, ktoré priamo živia nádor, vynecháme zo stravy. Keďže 1 g nádor denne spotrebuje 1,5 g sacharidov, musíme sa vyhýbať jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru. Produkty obsahujúce zložené sacharidy a škroby, nie je potrebné obmedziť (múčne výrobky, zelenina, ryža). Ak nemáte neobyčajné sťažnosti, konzumujte veľa ovocia, prívarky bohaté na vlákno, šaláty, obilné potraviny.

Praktické rady

. Diéta by mala obsahovať karoténom obohatené prívarky a džúsy. Ružičkový kel, kapusta, brokolica, karfiol sú výhodné, pretože obsahujú ochranné zlúčeniny (ak neexistuje taký problém s tráviacou sústavou, pre ktorý sa neodporúča). . Znížte príjem tukov, hlavne tukov živočíšneho pôvodu, a vyhýbajte sa jedlám pečeným vo veľkom množstve tuku, prípadne spáleným, údeným, marinovaným a príliš soleným jedlám. . Vyhýbajte sa príliš horúcim, príliš studeným jedlám, jedlám so štipľavým korením, perlivým a alkoholickým nápojom. . Ak je to možné, nefajčite. . Často sa zdržiavajte na čerstvom vzduchu.

Zopár dobrých rád na konkrétne ťažkosti: . Pri nechuti do jedla, sa odporúča častejšie stravovanie, naraz v malých množstvách. Potravu je možné obohatiť sušeným mliekom, smotanou, šľahačkou, strúhaným syrom, krémovým syrom, margarínom, malým množstvom oleja, vajcom (ale je dôležité, aby sme ho nedávali do jedla surové: buď ho dáme do jedla surové a spolu sa uvaria, alebo varené vajce nastrúhame do jedla) . Ak sa znižuje chuťové pociťovanie alebo nastáva mýlenie si chutí, tak je potrebné zvýšiť ochucovanie, viac koreniť, ale nepoužívať štipľavé korenie. Na ochutenie jedál používajte čerstvé alebo sušené korenie. Je potrebné znížiť spotrebu mäsa. . Ak nastáva nutkanie na vracanie alebo vracanie, tak konzumujte studené jedlá a nápoje, naraz jedzte málo a radšej častejšie. . Ak sa prejavuje nadúvanie, hnačka, kŕče v bruchu, tak nekonzumujte ani príliš studené, ani príliš teplé. Vyhýbajte sa mlieku, uprednostňované sú suché potraviny bohaté na pektín (strúhané jablko, strúhaná mrkva, dula kompót, nasiaknuté alebo varené ovsené vločky). Petkín je vo vode rozpustné vlákno, nepoškodzuje sliznicu, je vhodné ho podávať aj pri hnačke a zápche. Keďže opuchnú vo vode, je potrebné dodržiavať aj pitný režim, piť čistú vodu, čaj, turmix, džúsy. . Zvyčajne sa zhoršuje činnosť trávenia a vstrebávania, v takomto prípade sa odporúča kašovitá diéta. Pozitívne účinky majú s mletým mäsom obložené alebo plnené jedlá, nákyp, masový puding, prívarok.

Výživové doplnky, výživa

Usilujme sa o to, aby naša diéta obsahovala primerané množstvo živín. V prípade, že toto nie je možné (nastáva ďalší úbytok na hmotnosti), musíme sa obrátiť k ďalším rozličným produktom.

Ako náhradu vitamínov a minerálnych látok si zvoľme taký produkt, ktorý obsahuje rozličné vitamíny a minerálne látky v takom pomere, ktoré sú potrebné pre fyziologické potreby.

V prípade, že sa nám nepodarí prijať správne množstvo živín, musíme sa pokúsiť prijať plnohodnotnú výživu v tekutej forme. Tieto je možné zakúpiť v rôznych príchutiach.

Ak aj napriek tomuto ďalej ubúda z hmotnosti, bude potrebná parenterálna výživa.

[Zdroj: Diéta Mindenkinek]